Informator

Solidarni z Polonią - zbiórka książek

  • 2008-09-22

SOLIDARNI Z POLONIĄ NA WSCHODZIE


 Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego, Stowarzyszenie Ratusz, Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba oraz portal InfoNowaDeba.pl organizują zbiórkę książek w celu utworzenia Parafialnej Biblioteki Polskiej w Rudkach na Ukrainie. 

   Po wojnie nie opuścili Polski. Zostali na ziemi przodków. To Polska została im zabrana!
   Żyją na Kresach Wschodnich: na Podolu i Wołyniu, na Wileńszczyźnie i we Lwowie. Ciągle mówią i myślą po polsku. Bo są Polakami! To właśnie dla nich od poniedziałku będziemy zbierać książki, by wspólnymi siłami utworzyć Bibliotekę Polską w Rudkach na Ukrainie.
   Zmiany, jakie nastąpiły po II wojnie światowej na politycznej mapie Europy podzieliły nasz kraj, pozbawiając ojczyzny miliony naszych rodaków. Wielu wierzyło, że niebawem wybuchnie kolejna wojna - pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim, w czasie której Polacy odzyskają utracone ziemie. Wszak od 1939 r. władza polityczna na tych terenach zmieniała się kilkakrotnie: to Rosjanie, to Niemcy, to później znów Rosjanie. Skończy się wojna i będzie tak jak dawniej! - wierzono. 
   Żyjąc tą wiarą, wielu rodaków nie skorzystało z tzw. I fali repatriacji. Już samo słowo repatriacja - 'powrót do ojczyzny'- było dla nich czymś niezrozumiałym. Przecież tutaj jest nasz dom! Tutaj jest Polska! - mówili.
   Jednak zmiany zaprojektowane przez politycznych architektów okazały się ostateczne i niezmienne. Jakiż to musiał być dramat? Co musieli przeżywać Polacy, którzy zostali po drugiej stronie Bugu? Ileż musieli znosić szykan i prześladowań z powodu swojego pochodzenia?

   Lecz oni dalej trwają! Choć granice państw zostały przesunięte, to tam dalej płynie polska krew i bije polskie serce! Tam dalej modlą się po polsku!
   Nie można udawać, że nie istnieją. Wyrzucić ich z pamięci to tak jak wykonać na nich wyrok! Naszym Rodakom na wschodzie należy się szacunek i pamięć!


  Chcąc wesprzeć ducha polskości na wschodzie, Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego, Stowarzyszenie Ratusz, Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba oraz portal InfoNowaDeba.pl organizują zbiórkę książek w celu utworzenia Parafialnej Biblioteki Polskiej w Rudkach na Ukrainie.

  Rudki to miasto powstałe pod koniec XIV wieku. Do roku 1918 były miastem powiatowym oraz siedzibą starostwa w austriackiej prowincji Galicja. Przed wojną należały do województwa lwowskiego. Do roku 1939 pozostały w posiadaniu rodu Fredrów.

  W dniach 22-30 września w godz. 17-18 w Domu Katechetycznym Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie ( "na górce"), w sali nr 2, będą pełnione dyżury podczas, których będzie można ofiarować książki dla naszych Rodaków ze wschodu.

  Potrzebne są słowniki, książki historyczne, naukowe, religijne, literatura piękna, poezja itd.

 Szanowni Państwo!

Jeden z najwybitniejszych polskich poetów Zbigniew Herbert napisał:

 "i jeśli Miasto padnie a ocaleje jeden

on będzie niósł miasto w sobie po drogach wygnania

on będzie Miasto"

   Nasi Rodacy na wschodzie niosą w sobie Polskę. Dlatego apelujemy do Państwa o aktywne włącznie się w dzieło tworzenia Parafialnej Biblioteki Polskiej w Rudkach.

  Niech ta książka stanie się gestem naszej zbiorowej pamięci i narodowej solidarności!Marek Ostapko
Szymon Dudek
Jerzy Lubera

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS