Informator

Wakacje w ogrodzie - Tarnowska Wola

  • 2008-09-08


   „Wakacje w ogrodzie” zainicjowała wycieczka do Arboretum w Bolestraszycach. Zobaczyliśmy tam piękny ogród z wieloma gatunkami drzew (cypryśniki, metasekwoje, drzewa oliwne i laurowe) , kwiatów i roślin, staw na tafli, na którym mieniły się białe, różowe i czerwone lilie wodne. Wędrowaliśmy zacienionymi alejkami i tunelami zieleni podziwiając formy i kolory, które zewsząd nas otaczały. Weszliśmy do labiryntu stworzonego z różnych gatunków wierzby, odpowiednio zasadzonej, przyciętej i uformowanej. Dużą atrakcją było stadko dopiero co ostrzyżonych owieczek, które wzbudzały ciekawość dzieci.

   Zainspirowani tym, co zobaczyliśmy, postanowiliśmy stworzyć nasz własny, mały ogród przy szkole w Tarnowskiej Woli. Na terenie placu zabaw oraz przed szkołą posadziliśmy wspólnie z dziećmi, uczestnikami wycieczki do Arboretum drzewa, krzewy i rośliny, które za kilka lat będą zdobiły ten teren. Znalazły się tutaj: magnolie, róże, tuje, pęcherzyce, bzy, oliwniki, derenie. Zasadzenia robiliśmy pod fachową opieką gajowego Józefa Gila. Ponadto zaprojektowaliśmy i stworzyliśmy przyrodniczą ścieżkę edukacyjną. Przechodząc nią można patrzeć na dęby szypułkowe i czerwone, brzozy, jaworo- klony, jarzębinę, kosodrzewinę, miłorzęba japońskiego, tulipanowca, metasekwoję chińską i sosnę. Przy projektowaniu tej ścieżki pomógł nam leśniczy Artur Kłosowski.
   Zwieńczeniem wspólnej pracy był piknik, pieczenie kiełbasek i… dobra zabawa.

   Wszystkie działania realizowaliśmy w ramach projektu „Tajemniczy ogród” podczas tegorocznych wakacji. Przedsięwzięciom patronowało Towarzystwo Włościańskie „Ługi” w Tarnowskiej Woli, które pozyskało fundusze z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Wspomagania Wsi.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tego projektu.


Magdalena Gerba

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS