Informator

APEL Ligi Ochrony Przyrody w Tarnobrzegu- Pomóżmy ptakom przetrwać zimę !

  • 2013-01-23

APEL Ligi Ochrony Przyrody w Tarnobrzegu
Pomóżmy ptakom przetrwać zimę !

 

Apelujemy do wszystkich, którym nie jest obojętny los naszych skrzydlatych przyjaciół.
Nastała dramatyczna w skutkach gołoledź, która całkowicie pozbawiła ptaki dostępu do naturalnego pokarmu. Zalegająca skorupa lodu i śniegu uniemożliwia ptakom i innym zwierzętom zdobycie pożywienia jakim są różne nasiona i owoce drzew i krzewów. Taka sytuacja skazuje wiele zwierząt na okrutną głodówkę, często prowadzącą do śmierci !
Każdy z nas może w prosty sposób pomóc ptakom przetrwać ten trudny okres. Nasze domowe parapety, balkony, zadaszenia czy specjalne karmniki z wyłożoną karmą mogą stać się ostatnią deską ratunku.
Apelujemy ! dokarmiajmy ptaki i dajmy im szansę przetrwać zimę !
Poniżej kilka wskazówek o prawidłowym dokarmianiu.
Karmnik powinien być założony w miejscu osłoniętym przed deszczem i śniegiem oraz z dala od gryzoni i kotów. Gdy nie mamy czasu na przygotowanie specjalnego pokarmu możemy w karmnikach lub miejscach osłoniętych przed śniegiem porozrzucać kawałki sera oraz nasion. Najlepszą dla sikorek zimową potrawą jest mieszanina tłuszczu (łoju, smalcu, masła) z drobnymi nasionami oleistymi: makiem, siemieniem lnianym oraz pokruszonymi pestkami słonecznika. Rozgrzewamy tłuszcz i mieszamy go z nasionami. Czekamy aż zastygnie. Takie danie kładziemy w karmnikach lub zawieszamy na sznurkach na gałęziach. Sikorki również uwielbiają świeżą słoninkę, możemy ją dać do karmnika lub zawiesić na gałązkach. Ważne aby nie zawierała soli !. Wiele ptaków chętnie żywi się również owocami np. jabłkami. Kilka jabłek można ponabijać na gałązki lub specjalne mocowane kije. Nie dokarmiajmy ptaków gotowanymi ziemniakami oraz rozmoczonym chlebem. Chleb rzucany bezpośrednio na śnieg staje się wilgotny i zamarza co może być dla karmionych nim ptaków niezwykle niezdrowe i niebezpieczne. Dlatego jeśli nie posiadamy karmnika rozdrobniony chleb rzucajmy w miejscach suchych a najlepiej tam gdzie ptaki od razu przylatują, żeby zjeść chleb czy nasiona.

 

Zarząd LOP

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS