Informator

Wypoczynek wakacyjny nowodębskich harcerzy ze szczepu JEDYNKA

  • 2012-10-02
    Podczas minionych wakacji harcerze ze Środowiskowego Szczepu Drużyn Harcerskich JEDYNKA w Nowej Dębie podsumowali całoroczną pracę w zastępach i drużynach (zuchowej, harcerskiej i starszo harcerskiej) wyjeżdżając na obóz do Piasków –Leśniczówki k/Krynicy Morskiej.
    Był to pierwszy wspólny wyjazd nowodębskich harcerzy po reaktywowaniu szczepu ZHP na terenie Nowej Dęby. Cały rok szkolny 2011/2012 trwała praca w zastępach i drużynach, która z dnia na dzień stawała się ciekawsza, a jej zwieńczeniem był wspólny wakacyjny wyjazd nad morze. Nad Bałtyk pod opieką członków Kręgu Instruktorskiego VIVAL w Nowej Dębie wyjechało 52 uczestników, wśród których byli członkowie szczepu harcerskiego oraz niezrzeszeni w ZHP dzieci i młodzież z Gminy Nowa Dęba. Przed wyjazdem na obóz uczestnicy poznawali różne europejskie kraje, przygotowując flagi, wystrój namiotów oraz materiały do prezentacji, które przedstawili podczas jednego z nadbałtyckich wieczorów. 14 lipca nadszedł oczekiwany przez wszystkich dzień wyjazdu.
    Pierwsze dni przebiegały pod znakiem pionierki obozowej. Młodzi harcerze tworzyli wystrój obozu, namiotów (totemy) oraz przygotowywali różne przydatne na co dzień w warunkach obozowych elementy wyposażenia: suszarki, wieszaki, półki itp. Wszystko to przy pomocy sznurka i elementów znalezionych na plaży i w lesie. Podczas trwania turnusu uczyliśmy się nowych piosenek (m.in. powstał drużynowy śpiewnik), wspólnie bawiliśmy się i wypoczywaliśmy, nie zapominając przy tym o codziennej harcerskiej pracy. Uczestnicy zdobywali sprawności, pozyskiwali nową wiedzę, poznawali elementy pionierki, terenoznawstwa, samarytanki. Uczestniczyli w mini kursach pierwszej pomocy przygotowanych przez higienistkę i ratowników. Nabyte wiadomości wykorzystywali podczas imprez obozowych: biegów terenowych, INO (Imprezy Na Orientację), gier terenowych, ale i w codziennym życiu obozowym. Nie mogło zabraknąć ognisk z pląsami i skeczami, piosenkami przy akompaniamencie gitar. Jedną z ciekawszych form pracy na obozie była wycieczka do Trójmiasta. Zobaczyliśmy jak wygląda morskie życie odwiedzając Akwarium Gdyńskie. Zwiedziliśmy również Muzeum Marynarki Wojennej ORP BŁYSKAWICA. Po krótkim spacerze po Skwerze Kościuszki, gdzie jest zacumowany m.in. jeden z największych i najpiękniejszych żaglowców Dar Pomorza udaliśmy się do Sopotu. Tam wędrując po „legendarnym” molo podziwialiśmy wspaniałe jachty w nowoczesnej marinie oraz panoramę morza i z drugiej strony Sopotu z plażą. Na koniec udaliśmy się do Gdańska, w którym na tamtejszej starówce „zobaczyliśmy historię”. Podziwialiśmy piękno Bazyliki Konkatedralnej, będącej jednym z największych średniowiecznych kościołów, a udając się na wieżę ukazała się nam wspaniała panorama miasta. Piękno Gdańskiej Starówki i fontanna Neptuna pozostawiły u wszystkich niezapomniane wrażenia.
Przebywając na obozie uczestnicy poznali atrakcyjną formę aktywnego wypoczynku i zostali wyposażeni w wiedzę i umiejętności przydatne w życiu codziennym przekazane w ramach realizacji harcerskiego programu pobytu. Nastąpiła integracja środowiska harcerskiego z osobami nie będącymi członkami ruchu harcerskiego.
    Wyjazd nad morze nie byłby możliwy bez współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie, który był gospodarzem obiektów w Piaskach.

Pragniemy szczególnie podziękować władzom Miasta i Gminy Nowa Dęba za wsparcie finansowe.
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ URZĄD MIASTA I GMINY W NOWEJ DĘBIE W RAMACH ZADANIA:
ORGANIZACJA WYPOCZYNKU DLA DZIECI I MŁODZIEŻY Z RODZIN NIEWYDOLNYCH WYCHOWAWCZO I ZAGROŻONYCH PATOLOGIAMI (WYPOCZYNEK WAKACYJNY)ASz
RL/MS

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS