Informator

Jubileusz 15-lecia Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN

  • 2012-09-12
    7 września w baranowskim Zamku odbyła się uroczystość jubileuszu 15-lecia Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. W uroczystości oprócz Zarządu ARP S.A. i pracowników Oddziału ARP S.A. w Tarnobrzegu udział wzięli przedstawiciele Ministerstw Gospodarki i Skarbu Państwa, innych specjalnych stref ekonomicznych, parlamentarzyści, władze wojewódzkie, powiatowe i samorządowe, przedstawiciele zarządów przedsiębiorstw, naukowcy oraz liczne grono osób współpracujących z TSSE.
    Specjalne strefy ekonomiczne w Polsce zaczęły powstawać w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Były odpowiedzią rządu na pogarszającą się sytuację gospodarczą wielu regionów, które ze względu na upadek państwowych zakładów przemysłowych zaczynały się borykać z problemem strukturalnego bezrobocia. W zamian za ulgi podatkowe, różnego rodzaju ułatwienia i dostęp do niedrogiej i w wielu wypadkach wysoko kwalifikowanej kadry przedsiębiorcy musieli zobowiązać się do odpowiednio wysokich inwestycji i stworzenia trwałych miejsc pracy.
     Dzisiaj Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK WISŁOSAN zajmuje 1 632,31 ha. Jest zlokalizowana w dwudziestu podstrefach na terenie sześciu województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego, dolnośląskiego, podlaskiego. Ponad 2/3 terenów strefy zostało całkowicie zagospodarowane, pozostałe czekają na nowych inwestorów. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zainwestowała w rozwój infrastruktury w strefie ponad 145 mln zł.
     Na terenach objętych TSSE pracuje 28.488 osób, z czego 20.657 na nowo utworzonych miejscach pracy. W ciągu piętnastu lat działalności w TSSE wydano ponad 230 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, a inwestycje przekroczyły 7,1 mld zł.
Obecnie w strefie aktywnie działa 101 przedsiębiorców. Są to firmy reprezentujące różne branże, m.in. przetwórstwo aluminium, farmaceutyki, szkło gospodarcze, elektronikę, produkcję materiałów budowlanych, meble i przemysł poligraficzny. Na terenie Strefy działa kilkadziesiąt firm z kapitałem zagranicznym, m.in. z Niemiec, USA, Japonii, Korei, Francji, Włoch, Danii, Holandii.
    Na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN powstało kilkadziesiąt nowych obiektów, m.in. kompleks pięciu nowych hal produkcyjnych wybudowany przez ARP S.A., zmodernizowano kilkanaście kolejnych – projekty te zrealizowali nowi przedsiębiorcy, wykorzystujący zakupione w strefie nieruchomości.
    Dyrektor Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marek Indyk docenił wagę przychylnego nastawienia władz samorządowych, chęć współpracy i rozwiązywania trudnych problemów. Jeden z największych inwestorów TSSE to fabryka szyb samochodowych Pilkington Automotive w Chmielowie. Burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon docenił również partnera jakim jest TSSE: Nas, samorządowców Gminy Nowa Dęba, cieszy to co, wydarzyło się w mieście Nowa Dęba i Chmielowie. Dywersyfikacja produkcji w Nowej Dębie poprzez powstanie kilku nowych zakładów pracy, których produkcja odbiegała od specjalizacji dotychczasowego lidera gospodarczego – Dezametu, to perspektywa braku wstrząsów społecznych, jakie przeżywaliśmy w połowie lat 90-tych, gdy spółka zbrojeniowa miała problemy ze zbytem swoich produktów. Później nastąpił dynamiczny rozwój strefy w Chmielowie, która powoli zastępuje dawny przemysł siarkowy, cywilizując tereny pogórnicze. Uwieńczeniem tego 15-lecia będzie oddanie za kilka dni największej inwestycji gospodarczej w naszym regionie, jaką jest budowa fabryki szyb samochodowych Spółki Pilkington.


RL/MS
Dyrektor Marek Indyk, Wiesław Ordon, poseł Renata Butryn, Zygmunt Żołądź, wiceprezydent Radomia Krzysztof Ferensztajn, Andrzej Szortyka z ARP
Dyrektor Marek Indyk, Wiesław...
Dyrektorzy Pilkington Automotive Poland_Grzegorz Kociubowski, Albert Szwajkowski i Krzysztof Krakowiak z burmistrzem Wiesławem Ordonem
Dyrektorzy Pilkington Automotive...
Marek Indyk, dyrektor Oddziału i Wojciech Dąbrowski, prezes Zarząd ARP SA
Marek Indyk, dyrektor Oddziału i...
Mieczysław Kasprzak, wiceminister gospodarki
Mieczysław Kasprzak, wiceminister...
Dyrektor Oddziału w Tarnobrzegu ARP SA Marek Indyk
Dyrektor Oddziału w Tarnobrzegu...
Dyrektor Marek Indyk z burmistrzami Wiesławem Ordonem i Zygmuntem Żołądziem
Dyrektor Marek Indyk z...
Parlamentarzyści podkarpaccy_senator Władysław Ortyl, poseł Renata Butryn i poseł Mirosław Pluta
Parlamentarzyści...
Prezes Pilkington Automotive Poland Ryszard Jania z burmistrzem Wiesławem Ordonem
Prezes Pilkington Automotive...
Samorządowcy z powiatu tarnobrzeskiego i Janowa Lubelskiego
Samorządowcy z powiatu...
W środku dr Euzebiusz Murawski, były przewodniczący Rady Nadzorczej ARP
W środku dr Euzebiusz Murawski,...
Wicemarszałek Zygmunt Cholewiński i dyrektor Marek Indyk
Wicemarszałek Zygmunt...
Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu ARP SA
Wojciech Dąbrowski, prezes...

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS