Informator

Woda nie zdrożeje, ścieki nieznacznie

  • 2012-06-05
W Nowej Dębie z całą pewnością nie musimy się obawiać takiej skali podwyżek wody i ścieków, o jakich pisze „Dziennik Gazeta Prawna” - „W tym roku ceny wody w wielu miejscowościach wzrosły od 7 proc. do 30 proc. To niewiele w porównaniu z tym, co nas czeka w niedalekiej przyszłości.

W przyszłym roku ma wejść w życie ustawa o korytarzach przesyłowych, która nakazuje wypłatę rekompensat właścicielom nieruchomości, przez które przebiegają m.in. linie energetyczne, rurociągi i gazociągi czy wodociągowe. Zdaniem ekspertów, skutki dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej są tak drastyczne, że nie są ujawniane. Ceny wody i ścieków mogą wzrosnąć o 100 proc. To jeszcze nie koniec złych wiadomości. Ponieważ raczej nie wypełnimy do 2015 r. zobowiązań traktatu akcesyjnego dotyczących modernizacji oczyszczalni ścieków komunalnych i jakości wody, Unia może nałożyć na nas karę w wysokości ponad 4 mln euro dziennie. W tej sytuacji podwyżki cen wody w niektórych miejscowościach mogą sięgnąć nawet 400 proc".

Jakość naszej wody jest bardzo dobra, a inwestycje w budowę kanalizacji pozwolą uniknąć ewentualnych kar nakładanych przez Unię Europejską. Niestety, inwestycje kanalizacyjne oraz podwyżki cen prądu pociągają za sobą zwiększenie kosztów odprowadzania ścieków i dostarczania wody. Dlatego też Zarząd PGKiM przygotował propozycje rozwiązań, które zostały przeze mnie zweryfikowane i przedstawione Radzie Miejskiej do akceptacji.

Zaaprobowane przeze mnie rozwiązania zakładają, iż od 1 lipca cena za 1 m3 wody nie ulega zmianie, zaś niezbędna podwyżka abonamentu będzie wręcz symboliczna, zaledwie o 11 gr na miesiąc na gospodarstwo. Natomiast, jak już wspomniałem powyżej, w związku z inwestycjami (budowa i oddanie do użytku kolejnych kilkudziesięciu km kanalizacji) wzrośnie cena za odprowadzanie ścieków z tytułu zwiększonych podatków. W roku ubiegłym ograniczyłem wzrost cen ścieków poprzez umorzenie podatku, ale już w tym roku nie mogę tego uczynić, gdyż jest to w takiej wysokości prawnie dozwolone jedynie raz na trzy lata.

W związku z powyższym starałem się zaproponować rozwiązanie, zachowujące pewną wrażliwość społeczną i chroniące osoby, które z konieczności zużywają najwięcej wody (rodziny wielopokoleniowe, rodziny z małymi dziećmi, itp.). Dlatego też, zamiast istotnie zwiększać opłatę za ścieki, zaaprobowałem nieznaczną podwyżkę ceny 1 m3 o 17 gr i wprowadzenie opłaty abonamentowej w wysokości 2,27 zł na gospodarstwo.

Opłata abonamentowa to opłata za gotowość świadczenia usługi kanalizacyjnej, która obejmuje wszystkich odbiorców, także tych, którzy zużyją na miesiąc np. 2 m3 wody, czy mieszkają 0,5 km od pozostałych zabudowań, a dojechać z usługą trzeba i tam. Opłata abonamentowa funkcjonuje już przy opłacie za wodę, a przy opłacie za ścieki jest powszechnie stosowana w samorządach, np. u naszych sąsiadów.

Propozycja wprowadzenia tej właśnie opłaty wywołała pewne niezadowolenie radnych. Po ożywionej dyskusji prowadzonej na sesji widać było, że jakakolwiek podwyżka, mimo, że obecna jest poniżej inflacji, jest już trudna do akceptacji. Dlatego będę oczekiwał od Zarządu PGKiM jeszcze bardziej racjonalnego działania w kierunku ograniczania kosztów w działalności wodociągowej i kanalizacyjnej w kolejnych latach.

Po długiej debacie na sesji w dniu 30 maja, radni 6 głosami ”za”, przy 5 „przeciw” i 3 „wstrzymujących się” zaakceptowali nowe taryfy na wodę i ścieki.


Wiesław Ordon
Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba 
 
Symulacja przykładowych opłat:
 
Kwota podwyżki za wodę
Kwota podwyżki za ścieki
Podwyżka abonamentu na wodę
Abonament za ścieki
Ogółem kwota miesięcznej podwyżki
Rodzina 4 osobowa zużywająca średnio 16 m3
16 x 0 zł
16 x 0,17 zł
0,11 zł
2,27 zł
5,10 zł
Osoba samotna zużywająca średnio 3 m3
3 x 0 zł
3 x 0,17 zł
0,11 zł
2,27 zł
2,89 zł
 
 

Urzad Miasta i Gminy Nowa Dęba.

Realizacja: ideo. Powered by: Edito CMS